Makaleler


Tayfun Kazazoğlu; RÖPORTAJ

Tarih : 11.07.2011 13:42:54

 

KOLUMAN MOTORLU ARAÇLAR TİC. VE SAN. A.Ş.
GENEL MÜDÜR

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1970, Ankara doğumluyum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü, 1991 yılı mezunuyum. Yani bir Mülkiye’liyim. İş hayatına, Tofaş Bayi’sinde çalışarak başladım. Ardından Arçelik’ de satış danışmanlığı yaptım. 1995’ten bu yana da Koluman Motorlu Araçlar A.Ş.’de çalışmaktayım.

Koluman A.Ş Ankara Şubesi’nde göreve “Satış Danışmanı” olarak başladım. Daha sonra “Ürün Müdürü” oldum ve şimdi de “Genel Müdür” olarak görevimi sürdürüyorum. Evli ve bir kız çocuk babasıyım. Otomobil en büyük hobim. Otomobil ile ilgili her şey ilgi alanımdadır. Bunun dışında spor özellikle de futbol, voleybol ve yüzme vazgeçilmezlerim diyebilirim.

İşveren marka stratejinizin vazgeçilmez bileşenleri nelerdir? Sizce Koluman Motorlu Araçlar A.Ş pazarda nasıl bir işveren olarak algılanıyor? Neleri değiştirmek istersiniz?
Koluman Motorlu Araçlar Tic. Ve San. A.Ş Mercedes-Benz Türk’ün ana bayilerindendir. Mercedes-Benz gibi bir markanın bayisi olmak tabi ki misyonumuz, vizyonumuz ve stratejilerimizi belirlemede önemli rol oynamıştır. Genel Müdürlüğümüz Ankara’dadır. İstanbul, Tarsus ve G.Antep’de Şubeleri bulunmaktadır. “Koluman,Mercedes-Benz’in Türkiye Distribütörü’dür” imajı pek çok kişinin aklında yer etmiştir.

Çalışan İşveren ilişkileri açısından bakarsak motive ve mutlu bir çalışan kadromuz olduğu algısı mevcuttur. Mercedes-Benz markası da ön planda olduğu için bu algı daha da kuvvetlenmektedir.

Generation y'nin iş ortamında farkını hissediyor musunuz? İşe alım ve işte tutmada bu nesle yönelik uygulama değişikleri yaptınız mı / planladınız mı?
Tüm kurumsal şirketlerdeki gibi y neslinin farklı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle işe alım sürecinden başlamak üzere bu grup yönelik seçme yerleştirmede mülakat teknikleri ve sorularında farlılıklar yaptık. Yine işe uyum sürecinde de buna parallel uygulamaları takip etmekteyiz.

Sizce en kritik İnsan Kaynakları süreci hangisidir? Neden?
İşe alım, işe uyum sürecinde verilen eğitimler (ki MBT tarafından verilemekte olanlar bulunmaktadır.) ve oryantasyon. Doğru adayın, uygun pozisyona yerleştirilmesi ve işe uygun bir uyum sürecinden geçmesi ileride kalıcı ve nitelikli personel potansiyeline sahip olmak açısından önem taşımaktadır.

Potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz?
Y jenerasyona ait aday potansiyeli x jenerasyonuna göre kendine daha çok güvenen, çok iyi eğitimli, kısa sürede beklenti içerisine girebilen buna rağmen farkındalığı yüksek olduğu söylenebilir. Örneğin; bu arkadaşlarımızı müşterinin karşısına çıkarmadan, gelişebilecek tüm rol durumlarına karşı hazırlıklı hale getiriyoruz. Y jenerasyonu ne kadar farklı ise zamanımız müşterisi de o kadar farklı ve beklentileri yüksek çünkü.

Yapmayı planladığınız en önemli İK değişiklik planı nedir?
İ.K ile ilgili süreçlerimizi geliştirerek devam ettirmekteyiz. Gelişim planlarımız bulunmaktadır fakat önümüzdeki dönem İK için stratejik bir değişiklik düşünülmemektedir.

 


Ana Sayfa  |  Eğitim Hizmetleri  |   Danışmanlık Hizmetleri  |   Hakkımızda  |   Referanslarımız  |  İletişim

Derin Eğitim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı |  Tüm Hakları Saklıdır. © 2011

Maltepe Residence Altayçeşme Mahallesi Atatürk Caddesi Engin Sokak No:3 Daire:16 34843 Maltepe-İstanbul   Tel: +90 216 449 27 51   Fax: +90 216 449 56 32