Eğitimlerden


Outdoor Grup Dinamikleri – MAERSK DENİZCİLİK

MAERSK Denizcilik FIN/ADM Departmanı yönetici ve çalışanlarını kapsamak üzere planlanan “Outdoor Grup Dinamikleri” eğitim programı, 26-27-28 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul Şile Dedeman Otel’de toplam 54 kişilik bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Akşam çalışması ile başlayan program, takip eden iki gün süresince outdoor aktiviteler ve yaratıcı drama çalışmaları ile sürdürülmüştür. MAERSK- Finans ve İdari İşler Departmanları yönetici ve çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleşen eğitimde, dört ana seans olarak tanımlanan öğleden önce ve öğleden sonraki iki günlük aktivitelerin uygulanması için karma ekipler oluşturularak çalışmaların farklı alt ekiplerle yürütülmesine olanak verilmiştir. Tüm uygulamalarda “5 adımda sorun çözme teknikleri“ şablonu üzerinde durulmuş, kişisel ve ekip farkındalığının oluşturulmasına destek sağlamak üzere paylaşım ve video kayıtları ile çalışmalar son derece keyifli bir ortamda tamamlanmıştır.



Stres Yönetimi – MEDİFAR İLAÇ SANAYİ

09 Ekim 2010 tarihinde Medifar İlaç San. ve Tic.A.Ş.’nin yönetici ve çalışanları ile “Stres Yönetimi” eğitimi 40 kişilik katılımcı grubu ile gerçekleştirilmiştir. İş hayatının yoğunluğundan kaynaklanan iş ve özel hayat dengesinde yaşanan sıkıntılarının ele alındığı bu eğitimde stres seviyesinin optimum seviyede kalması için teknikler aktarılmıştır. Yoga seansı ile rahatlama yöntemleri ile sorunlarla baş edebilme uygulamalı aktivitelerle paylaşılmıştır.



Outdoor Grup Dinamikleri - BOSCH

BOSCH Sanayi ve Tic. A.Ş. Dizel Sistemleri- Finans Departmanı yönetici ve çalışanlarını kapsamak üzere gerçekleştirilen “Outdoor Grup Dinamikleri” eğitim programı, 7 Ekim 2010, Perşembe günü Otantik Club Hotel - Bursa’da toplam 25 kişilik bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Program, planlanan akış paralelinde gerçekleştirilen uygulamalar ve çalışmalar ışığında; grup enerjisinin sergilenmesi, iş ortamı dışında paylaşım olanağının sağlanması ve farklı yetkinliklerin gözden geçirilmesi amacı ile olumlu bir grup atmosferi kapsamında yürütülmüştür.



Leadership Challenge / Outdoor Grup Dinamikleri - ÇELİKORD A.Ş.

Çelikord A.Ş. Yönetim Grubu için hazırlanmış özel bir parkurda, 7-8 Ağustos 2010 tarihinde Bolu Bekdemirler köyü yakınlarında “leadership challenge” outdoor programı toplam 15 kişilik üst düzey yönetici grubunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Takımlar, deneyimli Land Rover Experience Academy eğitmenleri tarafından verilen güvenli arazi sürüş eğitimlerinin ardından, Land Rover araçları ile kendileri için hazırlanmış özel off-road parkuru ve orman içi yollarda gps’leri ve Road-Book’ları yardımı ile belirlenen noktalara ulaşmışlardır. Parkurun tamamlanması sürecinde kano etabı, kayadan ip inişi etabı, flying fox ve benzeri uygulamaların yanı sıra mental çalışmalarla hedeflerini tamamlamaya odaklanan takımlar, ikinci günü çadırlarında ve kamp ateşi etrafında karşılamışlardır. İkinci gün için planlanan outdoor çalışmalar ile de takım üyelerinin kaynaşmaları, takım olarak güçlerinin farkına varmaları ve yetkinlikleri üzerine odaklanılmasına yönelik bir gelişim sürecinin başlatılmasına hız kazandırmak hedeflenmiştir. Grup içi paylaşımlar ve bazı analiz çalışmaları ile sürdürülen program, konfor alanı dışındaki ortamlarda takımın uyum ve dengelerini pekiştirmesi özelliği ile hafızlarda yerini almıştır.



Değerlendirme Merkezi Uygulaması (Assessment Center) - BAUMAX YAPI MARKETLERİ

Baumax Yapı Marketleri ile 01 Haziran 2010 tarihinde Assessment Değerlendirme Merkezi uygulaması İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Belirlenen pozisyon için iş tanımı doğrultusundaki yetkinliklere uygun adayın seçilmesi konusunda çeşitli aktiviteler yapılmıştır. Bu uygulamalar sonucunda da katılan tüm adayların yetkinlik oranları ile güçlü ve gelişmesi gereken yönleri ayrıntılı olarak raporlanarak Baumax yöneticilerine sunulmuştur.



Outdoor Grup Dinamikleri - PHILIPS HEALTHCARE

PHILIPS Healthcare, Güneydoğu Avrupa, Kafkaslar & Türkiye Pazarlama Koordinatörlüğü – Satış Operasyon Toplantısı için 26 Mayıs 2010 tarihinde yarım gün sureli bir outdoor çalışma gerçekleştirilmiş olup, yetmiş iki kişilik bir katılımcı grup ile çalışılmıştır. Yüksek ip aktiviteleri ve takım aktivitelerinden oluşan çalışmalar esnasında ekipler her aşama sonunda edindikleri parçaları eğitimin sonunda yüksek bir platformda birleştirerek, şirket değerlerini yeniden irdeleme şansını yakalamışlardır. Güzel bir havada, eğlenceli ve yüksek enerji ile tamamlanan çalışmalar, sertifikaların alınması ile son bulmuştur.



Outdoor Grup Dinamikleri - ANA GIDA

“Ana Gıda İhtiyaç Mad. San. ve Tic. A.Ş.” yönetici ve diğer çalışanlarının katılımları ile gerçekleştirilen program 71 kişilik bir katılımla yürütülmüştür. 22 Mayıs 2010 tarihinde Güral Sapanca Wellness Park’ta gerçekleştirilen program, standart bir sınıf içi eğitiminden farklı olarak dış mekanda ve farklı aktivitelerin uygulanması ile tamamlanmıştır. Grup üyelerinin keyifle katıldıkları ve yağmur serpintilerine rağmen aksama olmaksınız gerçekleştirilen takım eğitiminde, şirket değerlerinin ve belirli başlıkların üzerinden geçilmesi de hedeflenmiştir. Çalışmanın, Ana Gıda yöneticileri ve çalışanları için kendilerini ve birbirlerini tanımalarına ve kaynaşma olanağı sağlaması da uygulamanın diğer bir hedefi olarak ele alınmıştır.



Outdoor Grup Dinamikleri - MERCEDES-BENZ

Mercedes-Benz için yürütülen çalışma 18 Mayıs 2010 tarihinde 100 kişilik bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Klassis Golf & Country Club’da gerçekleştirilen uygulama için alt gruplar halinde çalışılmış ve gruplardan kendilerine verilen Mancınık Proje çalışmasını tamamlamaları istenmiştir. Bu tür çalışmalarda olduğu üzere çalışmanın sonunda takımlar arasında yapılan yarışmada, kazanan takım sonuç performansı ile oldukça iddialı bir duruş sergilemiştir.



Kurumsal Macera Yarışı - FRITOLAY - PEPSICO

12 Mayıs 2010 tarihinde Merit Halki Palace Otel / Heybeliada’da yarım gün süre ile gerçekleştirilen “Macera Yarışı” tüm ekibin katılımı ile yürütülmüştür. Yirmi iki kişinin katıldığı çalışmada, bu çalışma için özel olarak oluşturulan harita ve parkur üzerinde işaretlenmiş olan belli noktaların bulunması ve belirli bir rotanın tamamlanması hedeflenmiştir. Yabancı ve Türk ekiplerinden oluşturulan karma gruplar bir taraftan rota üzerinden parkuru tamamlarken, bir taraftan da Heybeliada’nın doğal güzelliğine bir kez daha tanık olduklarını belirtmişlerdir.



Zaman Yönetimi – ERGO SİGORTA

Ergo Sigorta çalışanları ile 17 Nisan 2010 tarihinde Ankara’da başarı ile gerçekleştirilmiştir. Eğitim öncesi yapılan ön test doğrultusunda zamanı etkin yönetme konusunda mevcut durum tespit edilerek zaman kavramının tanımı ve yönetimi konusunda tekniklerin aktivitelerle uygulamalı olarak aktarımı sağlanmıştır. Zamanı iyi yönetememenin sonucunda yaşanan stresi azaltmanın yöntemleri çeşitli örnek olaylarla aktarılmıştır. Eğitim sonrası uygulanan test ile bilgileri tazelemek adına da katılımcılara hatırlatma yapılmıştır.



Outdoor Grup Dinamikleri / Bisikletini Yarat - MERCEDES-BENZ

Mercedes-Benz CEO ekibi için, 2 Nisan 2010 tarihinde 22 kişilik bir katılımla bölüm paylaşım ve takım aktivitesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında hem iç, hem de dış mekanlar kullanılmıştır. Farklı ekipler olarak takım performansının en üst seviyede sergilenmesine yönelik olarak etkinliğe katılan gruplar, çalışma sonunda oluşturdukları bisikletlerini kendileri test etmişlerdir.



Team Dynamics / Teknede Takım Çalışması - VALEO

02-03 Ekim 2009 ve 13-14 Kasım 2009 tarihlerinde ikişer gün süreyle, Bursa’daki iş ortağımız Çeper Yatçılık ekibi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Teknede Takım Çalışması” programlarımız, “Valeo Otomotiv Sistemleri Endüstri A.Ş.” yöneticilerinden oluşan iki farklı grup ile Gemlik Körfezi’nde gerçekleştirilmiştir. “Valeo Yönetimi” tarafından yürütülmesi planlanmış olan çalışmanın ana amacı; bireysel ve kollektif farkındalık oluşturmak ve takım ruhunun dinamiklerini irdelemek olarak belirlenmiştir. Standart bir sınıf içi eğitiminden farklı bir özellik taşıyan “Teknede Takım Çalışması” programı; deniz seyri ve kara aktiviteleri ile katılımcıların keyif alarak katıldıkları ve gerek motivasyonel, gerek kaynaşma, gerekse de belirli başlıkların irdelenmesi amacıyla planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Takım Dinamiklerini oluşturan vazgeçilmez 8 unsurun paylaşıldığı programda gerçekleştirilen paylaşımlar da, çalışmalarda gerçekleştirilen yaklaşımların iş ortamına uyarlanması noktasında katılımcılarda etkin bir farkındalık oluşturmuştur.



Koçluk – LC WAIKIKI

Haziran 2009 itibarı ile LCWaikiki yöneticileri için yürütülmeye başlanan “Koçluk” projesi halen devam etmektedir. Yöneticilerin hedeflenen yönetsel yetkinliklerinin gelişimi için bire-bir koçluk çalışmaları ile öncelikle hedeflenen; hem kişisel farkındalığın oluşmasına destek olunması, hem de kurumu değer ve yetkinlikleri ile örtüşen bir yönetim profilinin oluşmasının sağlanmasıdır. Bu güne dek yirminin üzerinde danışan ile bire-bir gerçekleştirilen koçluk çalışmalarında her bir yönetici ile yaklaşık 3-4 aya yayılan ortalama 12 görüşme ile, 360 derece değerlendirmelerin de verilerinin üzerinden geçilerek, gelişimin gözden geçirilmesi hedeflenmektedir. “Etrafınıza farklı açılardan bakmaya hazır olun, Sizinle beraber dünya da değişecek.”



Outdoor Grup Dinamikleri - ACTAVIS FAKO

22 Mayıs 2009 tarihinde yarım gün süre ile Durusu Park Otel / Hadımköy’de “Kurumsal Macera Yarışı” programı düzenlenmiştir. 14 kişinin yer aldığı çalışmada her bir grup 2 kişiden oluşturulmuş ve yarışma 7 takım halinde sürdürülmüştür. Bu çalışma için özel olarak oluşturulan harita ve parkur üzerinde işaretlenmiş olan belli noktaların bulunması ve belirli bir rotanın tamamlanması hedeflenmiştir.



Etkin Takım Çalışması - ORIFLAME

16 Mayıs 2009 tarihinde bir gün süre ile Oriflame Merkez çalışanları ve satış teşkilatı için gerçekleştirilen çalışma, Şile Dedeman Otel’de yürütülmüştür. Dış mekan kadar iç mekanın da kullanıldığı çalışmalarda, farklı lokasyonlarda çalışanlardan karma ekipler oluşturulmuş ve farklı aktiviteler esnasında ortak hedeflere ulaşmaları yönünde çalışmalarda bulunmaları beklenmiştir. Tüm ekibin bir arada çalışarak oluşturdukları sloganları YES WE CAN, çalışmanın kapanış çalışması olarak gerçekleştirilmiştir.



Gösterilen Sayfa No : 2    |  Sayfalar : 1 2 3 4 5 6   |  Toplam 83 Kayıt Bulundu


Ana Sayfa  |  Eğitim Hizmetleri  |   Danışmanlık Hizmetleri  |   Hakkımızda  |   Referanslarımız  |  İletişim

Derin Eğitim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı |  Tüm Hakları Saklıdır. © 2011

Maltepe Residence Altayçeşme Mahallesi Atatürk Caddesi Engin Sokak No:3 Daire:16 34843 Maltepe-İstanbul   Tel: +90 216 449 27 51   Fax: +90 216 449 56 32